Get Adobe Flash player

Берегівський ТІЦ

Берегівський туристично-інформаційний центр 
Адреса: 90202 Берегово, вул. Зріні 25/2, Закарпатт

tourinfo.berehovo@gmail.com

www.berehovo-tour.info

Тел.: (03141)4-32-70
Моб. 0505510360
Моб. 0962861200

gecse

Фестиваль різників-гентешів, який проходить у селі Геча на Берегівщині вже неодноразово визнавали одним з найкращих гастрономічних фестів не лише на Закарпатті, а й в цілій Україні.

Отож, варто мабуть відкласти всі заплановані справи, і у суботу, 26 січня, бути «як штик» на Берегівщині. Однозначно, простошкода проґавитинагоду відвідати цей цікавий захід, який проходитиме вже всьоме!Адже сюди, у невеличке мадярське село, приїдуть найкращі майстри, виробники гастрономічної продукції з усього Закарпаття та гості із-закордону.
«Минулого року наш фестиваль, за приблизними підрахунками, відвідало близько 5 тисяч туристів, - каже голова Гечанської сільради, організатор фесту Андраш Мештер. – Тепер очікуємо ще більшого напливу. Варто лише сказати, що всі місця (а їх всього сто) у сільських садибах вже замовлені наперед».  
Приїжджі туристи часто питають: а хто такі ці гентеші? Саме так на Закарпатті називають професійних різників. Походить слово з угорської мови, бо й фестиваль відбувається у селі, де переважна більшість населення - етнічні угорці.
 
 
Саме дійство триває з самого ранку і аж до пізнього вечора. «Раджу всім бажаючим приїжджати до нас якомога раніше, - каже Андрій Мештер. – Адже вже о 7-й години ранку оголошено збір всіх команд перед будівлею сільської ради, а далі розпочнеться практично одразу традиційний процес для села – з свіжої свинини почнуть готувати національні угорські та закарпатські страви».
Кожен з гентешів, аби зарізати свиню, застосовує свій власний прийом. Головне, щоб все відбулося дуже швидко, аби тварина не довго страждала. Кажуть, що від цього залежить навіть смак м’яса. Потім за давнім угорським звичаєм кожному різникові підносять чарку слив’янки. Пригощають і гостей. Далі гентеші мають швидко розібрати тушу, обпалити її соломою, як заведено у селі. За деякий час на вогні вже топляться шкварки, готуються голубці і капуста з м’ясом, крутять гурку. 
За словами Андрія Ме
штера, цього року до Гечі прибуде 26 зареєстрованих команд, серед них шість – з Угорщини, дві – з Сербії (зокрема з населеного пункту-побратима Кішпіоц). Ще дві команди гентешів представлені Мукачівським районом, решта – місцеві професіонали, з Берегівщини.  
Кожна з команд повинні будуть зарізати по одній свині, отже їх буде рівно 26. Більшість свиней – місцеві, вагою від 120 до 150 кг.Звісно ґаздипривезуть із собою вже власну готову продукцію, а іншу будуть готувати на очах у всіх бажаючих.  У програмі також майстер-клас з приготування перкельта, бограча та гуляшу.
«Цього року ми вирішили віддати шану виноробам, насамперед місцевим, - розповідає Андрій Мештер. – Тому запросили їх також на наше свято – їм буде виділено окремий ряд наметів. Бо жирне свине м'ясо неодмінно потрібно запити смачним винцем!» 
Офіційне відкриття фестивалю заплановане на 13.00 годин за київським часом. А далі триватиме культурно-розважальна програма: запальні угорські танці та співи. У 17.00 відбудеться нагородження команд-переможців.Головним призом для двох найкращих команд гентешів стане тижнева путівка на відпочинок у Грецію (на 4 та 8 чоловік), які безкоштовно надасть угорська турфірма AndromedaTravel. Також від туристичної агенції VereckeTour–триденна путівка у садибу, яка знаходиться на Верецькому перевалі.Серед інших спонсорів – фонд Габора Бетлена, Юрій Кноблох, фірма «Фенікс Б&Г», Товариство Угорської культури Закарпаття, які теж вручатимуть призи. А далі гуляння не закінчиться, бо триватиме аж до самого ранку!
За оцінками експертів Турінформ Закарпаттяцей фестиваль є унікальним, оскільки демонструє можливість побачити давні національні традиції, пов’язані із ритуалом різання свиней та приготуванням м’ясних страв.
Ласкаво просимо на смачне свято!
Джерело: Олександр Ворошилов, для Мукачево.net

Партнери

Банер